  • MPN: TCCT48200-50Y
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 310.00mm x 115.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCCT48200-50Y
  • UPC: 6009515904944
For 30 or more items, click to quote
NYLON CABLE TIES 4,8MM X 200MM YELLOW 50PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Width x Length 4.8mm x 200mm
Material Nylon PA66
Colour Yellow
Tensile Strength 230N/50LB/22Kg
Barcode 6009515904944
Flammability UL94V-2
Packing 50 pcs per pack
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
R 214.00
Ex VAT:R 186.09
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 63.00
Ex VAT:R 54.78
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..