  • MPN: HICK1801
  • Weight: 0.11kg
  • Dimensions: 29.00cm x 9.50cm x 2.00cm
  • SKU: HICK1801
  • UPC: 6941640150219
For 30 or more items, click to quote
Insulated Cable Knife 1000V VDE/GS certification Size: 50 x 180 mm
Features and Benefits
Manufactured according to EN60900 standard for electrical safety. Stainless steel Blade for durability and corrosion resistance. Packed by blister card. VDE/GS certification ensures safety for working with electrical components up to 1000V. Essential tool for safe cable stripping and cutting during electrical work.
Write a review
Bad Good
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 10 A Max pressure: 140 PSI/10 Bar Max air flow: 35 L/min Integrated work light...
R 669.00
Ex VAT:R 581.74
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 18 A Max pressure: 120 PSI/8 Bar Integrated work light. Includes: 1 piece batt..