  • MPN: TCIM30054
  • Weight: 1.22kg
  • Dimensions: 100.00mm x 100.00mm x 86.00mm
  • SKU: TCIM30054
  • UPC: 6009515838829
For 20 or more items, click to quote
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket
Size: 54 mm
Shank: 3/4 inch
Application:
  • To be used wirth powered impact wrenches or drivers
  • Sockets are hardened abd tempered
  • Hardened to 40 - 50 HRC on rockwell scale
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
Write a review
Bad Good
Specifications
Description Specifications
Size 54 mm
Shank 3/4 inch
TORK CRAFT 56mm 3/4\' Drive 6pt Impact Socket
Out Of Stock
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 56 mm Shank: 3/4 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cop..
R 814.00
Ex VAT:R 707.83
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 53 mm Shank: 3/4 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cop..
R 693.00
Ex VAT:R 602.61
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 50 mm Shank: 3/4 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cop..
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 55 mm Shank: 3/4 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cop..
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 51 mm Shank: 3/4 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cop..
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 52 mm Shank: 3/4 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cop..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..