  • MPN: HHLDCP28160
  • Weight: 0.23kg
  • Dimensions: 23.40cm x 6.90cm x 3.20cm
  • SKU: HHLDCP28160
  • UPC: 6925582122787
For 30 or more items, click to quote
Diagonal Plier
Features and Benefits
Size: 6"/160 mm
Energy saving is 30% more than normal pliers
Material: Cr-V
Surface treatment: Black finish and polish
TPR three colour handle for strong grip and comfort.
Includes:
Crimping function
Deburring function
Packed by half double blister.
Write a review
Bad Good
Industrial Diagonal Side Cutting Pliers Length: 160mm Diagonal cutting pliers, also known as side cutters, are hand tools designed..
R 204.00
Ex VAT:R 177.39
PLIER MARATHON DIAGONAL CUTTING 160mm M20DT....
R 95.00
Ex VAT:R 82.61
PLIER MARATHON DIAGONAL CUTTING 160mm M20....
Bench Grinding Wheel Features and Benefits Abrasive wheel size: 150 x 12.7 x 20 mm Diameter: 150 mm Arbor: 12.7 mm Thickness: 20 mm Abrasive whe..
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 10 A Max pressure: 140 PSI/10 Bar Max air flow: 35 L/min Integrated work light...