  • MPN: TC581170
  • Weight: 0.15kg
  • Dimensions: 225.00mm x 70.00mm x 18.00mm
  • SKU: TC581170
  • UPC: 6009515854522
For 30 or more items, click to quote
Straight Internal Circlip Pliers
Length: 170mm
Application:
  • Installation and removal of circlip pliers.
  • Automotive
  • Contractor
  • DIY
Features:
  • Anti-slip grip handles for increased workability.
  • Hardened pins for durability.
  • Spring allows for automatic open/close of jaws.
  • Ergonomic rubber grip provides comfort and reduces user fatigue.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Material Body: Carbon Steel (C45)
Handle: Rubber
Package Dimensions 222(L) x 18(H) x 100mm(W)
Package Weight 148g
Tool Dimensions 175(L) x 10(H) x 100mm(W)
Tool Weight 135g
Plier Length 170mm (7")
Pin Diameter Ø1.5mm
Jaw Length 46mm
Max Jaw Opening 32mm
R 121.00
Ex VAT:R 105.22
HARDEN 7 Inch (183mm) Circlip Plier Internal Straight Jaw