  • MPN: TC155165
  • Weight: 0.40kg
  • Dimensions: 170.00mm x 100.00mm x 50.00mm
  • SKU: TC155165
  • UPC: 6009515898519
For 20 or more items, click to quote
Insulated Cable Shears VDE
Length: 165mm
Application:
  • Cutting
  • Electricians and technicians working on live power circuits.
  • Contractor
  • Industrial
  • Electrical work
Write a review
Bad Good
Features
  • Light weight and durable.
  • Slotted openings for lanyards when working on heights.
  • Hardened jaws increases durability.
  • Ergonomic grip prolongs workability.
  • Insulated handles for safety.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging tag
Material Body: Chrome vanadium (CrV)
Handle: Thermoplastic Polyurethane (TPU)
Rated Voltage 1000V Safe
Operating temperature -40 ± 70°C
Insulated Diagonal Cutter VDE Length: 160mm An insulated diagonal cutter is a specialized tool designed to cut wires and cables while ..
Ex VAT:R 1,272.17
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....