  • MPN: TCAK20010
  • Weight: 0.18kg
  • Dimensions: 205.00mm x 81.00mm x 14.00mm
  • SKU: TCAK20010
  • UPC: 6009515895921
For 30 or more items, click to quote
L-WRENCH TORX T10 13.5 X 45MM CRV BLACK
Features
  • High torque transfer thanks to the star-shaped Torx profile.
  • Reduced cam-out compared to Phillips or hex designs.
  • Made from hardened steel for long service life.
  • L-shape provides both leverage and access in tight spaces.
  • Precision-machined tips for a secure fit in fasteners.
  • Minimises rounding and damage to screw heads.
  • Suitable for automotive, electronics, furniture, and machinery applications.
Specifications
Size T8
Type Torx
Material Chrome Vanadium
Finish Black Oxide
Available Sizes
Size T-Size Type Product Code
T8TorxTCAK20008
T10TorxTCAK20010
T15TorxTCAK20015
T20TorxTCAK20020
T25TorxTCAK20025
T30TorxTCAK20030
T40TorxTCAK20040
R 92.00
Ex VAT:R 80.00
SOCKET ADAPTER 100MM UNIVERSAL 1/4' 1/4 SQ M 1/4 HEX M CARDED....
R 172.00
Ex VAT:R 149.57
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..