  • MPN: AC241-010-11
  • Weight: 0.77kg
  • Dimensions: 260.00mm x 50.00mm x 56.00mm
  • SKU: AC241-010-11
  • UPC: 6009515892852
For 3 or more items, click to quote
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range
SERIES 241
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a setting ring
  • Digital Indicator: Range: 12,7mm and Resolution: 0,002mm
  • Manufacturer Cat No: 241-010-11
  • Range: 6mm - 10mm
  • Accuracy: ±0.012mm
  • Repeatability: 3µm
  • Shaft (rod) length (L): 48mm
  • Included: 9 pieces tips and two gaskets
Applications
  • Quality Control: Ensuring that machined bores meet specified tolerances.
  • Inspection: Verifying the internal dimensions of components.
  • Machining: Checking bores during the machining process to ensure accuracy and consistency.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Range: 6mm - 10mm
  • Accuracy: ±0.012mm
  • Repeatability: 3µm
  • Shaft (rod) length (L): 48mm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 8,356.00
Ex VAT:R 7,266.09
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 6,749.00
Ex VAT:R 5,868.70
Digital Bore Gauge - 35 - 60mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Metric 60° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool used t..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Whitworth 55° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool use..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 7.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..