  • MPN: AC912-050-13
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 110.00mm x 25.00mm x 25.00mm
  • SKU: AC912-050-13
  • UPC: 6009515893736
For 30 or more items, click to quote
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.03 - 0.50mm ) 13 leaves
SERIES 912
  • Meets DIN 2275 Standards
  • Accuracy: ±(3+T/80)µm,
    T is the thickness of leaves , unit: µm
  • Length closed: 100mm
  • Length open: 195mm
  • Leaf (blade) useable length: 90mm
Applications
  1. Automotive Repair
  2. Machining and Manufacturing
  3. General Engineering
  4. Plumbing and HVAC
    • Pipe Fittings: Measures gaps in pipe fittings to ensure they are correctly aligned and sealed.
Write a review
Bad Good
Key Features
  1. Set of Thin Blades
  2. Blades are Foldable
  3. Combination Use
Advantages
How to use
Technical Specifications
Feeler Gauge, length 150mm ( 0.05 - 1.00mm ) 13 leaves/blades SERIES 913 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap wi..
R 184.00
Ex VAT:R 160.00
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.05 - 1.00mm ) 13 leaves SERIES 912 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or..
R 106.00
Ex VAT:R 92.17
Feeler Gauge, length 75mm ( 0.04 - 1.00mm ) 25 leaves SERIES 911 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or ..
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.03 - 1.00mm ) 32 leaves SERIES 912 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or..
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.05 - 1.00mm ) 20 leaves SERIES 912 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or..
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.02 - 1.00mm ) 17 leaves SERIES 912 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..