  • MPN: AC911-100-25
  • Weight: 0.11kg
  • Dimensions: 85.00mm x 24.00mm x 24.00mm
  • SKU: AC911-100-25
  • UPC: 6009515860721
For 30 or more items, click to quote
Feeler Gauge, length 75mm ( 0.04 - 1.00mm ) 25 leaves
SERIES 911
  • Meets DIN 2275 Standards
  • Accuracy: ±(3+T/80)µm, T is the thickness of leaves , unit: µm
Applications
  1. Automotive Repair
  2. Machining and Manufacturing
  3. General Engineering
  4. Plumbing and HVAC
    • Pipe Fittings: Measures gaps in pipe fittings to ensure they are correctly aligned and sealed.
Included feeler blades
  • 0.04mm
  • 0.05mm
  • 0.06mm
  • 0.07mm
  • 0.08mm
  • 0.09mm
  • 0.10mm
  • 0.15mm
  • 0.20mm
  • 0.25mm
  • 0.30mm
  • 0.35mm
  • 0.40mm
  • 0.45mm
  • 0.50mm
  • 0.55mm
  • 0.60mm
  • 0.65mm
  • 0.70mm
  • 0.75mm
  • 0.80mm
  • 0.85mm
  • 0.90mm
  • 0.95mm
  • 1.00mm
Write a review
Bad Good
Key Features
  1. Set of Thin Blades
    • Varied Thickness: Each blade in a feeler gauge set is of a different thickness, usually measured in thousandths of an inch (imperial) or hundredths of a millimeter (metric). Common thicknesses range from 0.001 inches (0.03 mm) to 0.040 inches (1.00 mm).
  2. Blades are Foldable
  3. Combination Use
Advantages
How to use
Technical Specifications
Included feeler blades
  • 0.04mm
  • 0.05mm
  • 0.06mm
  • 0.07mm
  • 0.08mm
  • 0.09mm
  • 0.10mm
  • 0.15mm
  • 0.20mm
  • 0.25mm
  • 0.30mm
  • 0.35mm
  • 0.40mm
  • 0.45mm
  • 0.50mm
  • 0.55mm
  • 0.60mm
  • 0.65mm
  • 0.70mm
  • 0.75mm
  • 0.80mm
  • 0.85mm
  • 0.90mm
  • 0.95mm
  • 1.00mm
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.03 - 0.50mm ) 13 leaves SERIES 912 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or..
R 115.00
Ex VAT:R 100.00
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.05 - 1.00mm ) 13 leaves SERIES 912 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or..
R 106.00
Ex VAT:R 92.17
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.02 - 1.00mm ) 17 leaves SERIES 912 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or..
Feeler Gauge, length 150mm ( 0.05 - 1.00mm ) 13 leaves/blades SERIES 913 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap wi..
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.03 - 1.00mm ) 32 leaves SERIES 912 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or..
Feeler Gauge, length 100mm ( 0.05 - 1.00mm ) 20 leaves SERIES 912 Feeler Gauge, a precision tool used to measure gap widths or..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..