  • MPN: TCPK0100
  • Weight: 0.30kg
  • Dimensions: 100.00mm x 20.00mm x 50.00mm
  • SKU: TCPK0100
  • UPC: 6009515896706
For 30 or more items, click to quote
PUTTY KNIFE 100MM S/STEEL BLADE SOFT GRIP STEEL CAP
Features
  • 100 mm stainless steel blade for broader coverage and smooth spreading or scraping.
  • Soft grip handle offers comfortable, non-slip control during large or continuous jobs.
  • Wide blade design suitable for large surfaces like walls, doors, ceilings or panel work.
Benefits
  • Fast surface preparation: The 100 mm width means fewer strokes for large areas, cutting down labour time.
  • Reduced fatigue: Soft grip handle ensures comfort over longer time-frames or bigger jobs.
Extra Information
  • The 100 mm blade is recommended when you have broad areas to cover and want to boost efficiency.
Pro Tip
  • When smoothing large surfaces with this 100 mm blade, apply the filler slightly over the required level, then use the blade at a shallow angle to draw off the excess in one smooth pass. This leaves a feathered edge ready for sanding and paint, saving you time and giving a polished finish.
BrandTork Craft
Cat No.TCPK0100
Product TypePutty knife / scraper
Blade Width100 mm
Safety
Replacement blades for the BTC-1 Razor Edge Scraper For: BTC-1 Scraper Cat No: BTB-1 Qty: 3 /Pack Olfa BTB-1 43mm Replacement Blades for B..
R 57.00
Ex VAT:R 49.57
OLFA Scraper Blades Extra Heavy Duty X6 For Bsr200&bsr300 100mmx0.45mm
Out Of Stock
100MM Flexible Dual-Edge Scraper Blades For: BSR Scrapers Cat No: BSF-6B Qty: 6 /Pack Some jobs call for a sharp-edged scraper and some fo..
100mm Dual-Edge Scraper Blades For: BSR Scrapers Cat No: BS-10B Qty: 10 /Pack Some jobs call for a sharp-edged scraper and some for a roug..
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....