  • MPN: TCMD0035HD
  • Weight: 14.54kg
  • Dimensions: 510.00mm x 168.00mm x 435.00mm
  • SKU: TCMD0035HD
  • UPC: 6009515869892
For 5 or more items, click to quote
35mm MAGNETIC BASE DRILL 14800N
The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet (electromagnet) with a maximum core drill capacity of 35mm. The speed is adjustable electronically between 100-830 rpm.
Application:
  • Building construction
  • Bridge construction
  • Ship/Marine Construction
  • Annular cutters or twist drill bits
  • Horizontal or overhead drilling
Great for horizontal, side face and top face drilling
Write a review
Bad Good
Features:
  • Strong dual coil magnet (electromagnet).
  • With overload protection.
  • High power and light weight.
  • Constant power soft starting.
  • Integrated slide and gearbox provides high accuracy and minimal vibration.
  • Horizontal level, side face and top face drilling
Download the Instruction Manual:
View the Instruction Manual:
Download the Spec Sheet:
View the Spec Sheet:
Download the Exploded view:
View the Exploded view:
Getting the best out of a Magnetic base drill:
  • Always wear proper safety PPE (Personal Protective Equipment).
  • Do not try and use the magnetic drill on a non-magnetic surface.
  • Always use core drill bits with a pilot pin
Description Specifications
Rated voltage & frequency 220V-240V @ 50-60 Hz
Cable length 2.5m
Core drill capacity Ø 35mm
Twist drill capacity Ø 10mm
Rated imput power 1550W
No-Load speed 100-830 rpm variable
Maximum magnetic attraction 14800N
Cutting depth 30mm
Stroke 130mm
Magnet Dimensions 166(L) x 80(W) x 50(H) mm
Tork Craft Power Tools
MICRO-TEC / Magnetic Base Drilling Machine 35mm / MB355..
R 12,765.00
Ex VAT:R 11,100.00
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet (electroma..
R 12,649.00
Ex VAT:R 10,999.13
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a permanent magnet with a maximum co..
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet with a max..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..