  • MPN: TCSA40014B
  • Weight: 0.31kg
  • Dimensions: 400.00mm x 35.00mm x 20.00mm
  • SKU: TCSA40014B
  • UPC: 6009515887674
For 30 or more items, click to quote
SCOTCH EYE AUGER BIT 14MM X 400MM BULK
Write a review
Bad Good
Features
  • Scotch eye loop handle Allows a rod or screwdriver to boost torque for manual operation.
  • 400mm shaft length Provides significant reach into deep workpieces and awkward positions.
  • 14mm diameter Larger bore size appropriate for structural fixings and bigger through-holes.
Benefits
  • Reach into deeper holes without extensions Long shaft means you access where many bits cannot.
  • Wide structural use The 14mm bore suits anchors, bolts and utility-level installations.
  • Durable for frequent manual use Built tough so the bit keeps performing through repeated use.
Extra Information
  • Regularly clear chips and debris to keep the bit cutting efficiently and prevent binding.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCSA40014B
Product TypeScotch Eye Auger Bit – Bulk
Diameter14mm
Length400mm
Tip TypeSelf-feeding threaded point
Handle TypeScotch eye loop
Safety
  • Wear eye protection and gloves when drilling timber manually.
  • Ensure the timber is firmly secured and you have good footing before applying manual torque.
  • If the auger bites too hard or sticks, reverse slightly and clear the chips to avoid jamming.
  • Avoid enormous leverage through the Scotch eye loop that could bend or break the bit.
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 8.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handle..
R 230.00
Ex VAT:R 200.00
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 12.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
R 239.00
Ex VAT:R 207.83
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 13.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 14.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 10.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 16.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....