  • MPN: ALP805005
  • Weight: 0.04kg
  • Dimensions: 110.00mm x 5.00mm x 5.00mm
  • SKU: ALP805005
  • UPC: 9002741265220
For 30 or more items, click to quote
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES
Size: ø 5.0 x 110/50 mm
Packaged:  Qty 1 drill bit
Range of application:
Strengths
  • 4 solid carbide cutting edges prevent it from getting jammed on steel.
  • Dowel length indicator for exact drilling depth
  • Progressive spiral designfor fast results
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen Force X series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP805005 5 mm 110 mm 50 mm 160°
Bulk: Qty 1 drill bit
Alpen Force X series specifications
Alpen Force X drill bits
ALPEN SPRINT MAST LADIES NAVY COTTON BLUE LARGE....
R 1,030.00
Ex VAT:R 895.65
ALPEN Base Ball Blue Cap Adjustable (one Size Fits All)
Out Of Stock
R 154.00
Ex VAT:R 133.91
KERAMO BETON EXTREME 6MM 2 PIECE Details: 2-pcs. Plastic cassette Art.-Nr. 00 003000621 00 ..