  • MPN: ALP216030
  • Weight: 0.52kg
  • Dimensions: 235.00mm x 30.00mm x 30.00mm
  • SKU: ALP216030
  • UPC: 9002740672968
For 20 or more items, click to quote
//HOLZ AUGER WOOD DRILL BITS
Size: ø 30.0 x 235/160 mm
Packaged:  Qty 1
Range of application:
For drilling in square timbers and wood-jambs.
Strengths
  • High performance drill bits
  • Sharp cutting edges
  • Drilling in square timbers and wood jambs
  • Exact guidance
  • Highly accurate centering
  • Precision drilling
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Cobalt series drill bit features
//PROFI BETON TUNGSTEN CARBIDE CONCRETE DRILL BITS
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Hex
Size
ALP216030 30.0 mm 235 mm 160 mm 13.0 mm
Packaged: Qty 1
Alpen HSS PZ-Cobalt series specifications
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 13.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
R 251.00
Ex VAT:R 218.26
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 14.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
R 285.00
Ex VAT:R 247.83
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 16.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 12.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 8.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handle..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 10.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..