  • MPN: ALP611125
  • Weight: 0.00kg
  • Dimensions: 155.00mm x 35.00mm x 35.00mm
  • SKU: ALP611125
  • UPC: 9002740144175
For 20 or more items, click to quote
//Alpen HSS FORTE COBALT DRILL BITS
Size: ø 12.5 x 151/101 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
Strengths
  • Self-centering
  • Special point shape
  • Harder
  • Nitro-oxidised chamfer
  • Deep hole twist drill
  • Big chip spaces (6 to 8 x D)
  • Faster by special drill geometry
  • Highly accurate centering
Bad Good
Alpen HSS Cobalt series drill bit features
Grind
ALP611125 12.5 mm 151 mm 101 mm 130°
Bulk: Qty 1
Alpen HSS PZ-Cobalt series specifications
KERAMO BETON EXTREME 6MM 2 PIECE Details: 2-pcs. Plastic cassette Art.-Nr. 00 003000621 00 ..
ALPEN Hss Super Drill Bit 8mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from sol..
ALPEN Hss Super Drill Bit 8.5mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8,5 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from s..