  • MPN: ALP1840040
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 70.00mm x 4.00mm x 4.00mm
  • SKU: ALP1840040
  • UPC: 9002741240845
For 30 or more items, click to quote
//HSS PRO JOBBER DRILLS BITS, SPLIT POINT
Size: ø 4.0 x 70/43 mm
Packaged:  Qty 1
Range of application:
From professionals for professionals
Strengths
  • Special split point selfcentering, no center punching required, less feed pressure needed
  • Tight tolerances and high rotational accuracy
  • Precision ground, high quality steel grade
  • Even faster thanks to a split point
  • Double service life
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Pro series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP1840040 4.0 mm 70 mm 43 mm 135°
Packaged: Qty 1
Alpen Force X series specifications
Alpen HSS Pro drill bits
HARDOX HSS-ECO8 DRILL BIT 10.00MM....
R 1,217.00
Ex VAT:R 1,058.26
HSS TWIST DRILL 21MM 159X86MM REDUCED SHANK 12,7 MM....
R 1,399.00
Ex VAT:R 1,216.52
HSS TWIST DRILL 25MM 160X87MM REDUCED SHANK 12,7 MM....
HSS TWIST DRILL 22MM 159X86MM REDUCED SHANK 12,7 MM....
HSS TWIST DRILL 24MM 160X87MM REDUCED SHANK 12,7 MM....