  • MPN: ALP6180100
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 21.50mm x 4.00mm x 2.00mm
  • SKU: ALP6180100
  • UPC: 9002741208821
For 30 or more items, click to quote
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS
DIN 338 RN
Sprint Master - ø 10,0 mm tough precision jobber drill bit
Pouch | Wallet packaging:  Qty 1 drill bit
MASTER OF VERSATILITY
Range of application:
Strengths
  • 30% faster
  • 3 times longer service life
  • Sharp cutting edges even with larger diameters little feed pressure is required
  • Very high elasticity and greatest toughness with optimum cutting performance
  • High fracture resistance even with smaller diameters low risk of breakage due to high elasticity
  • Optimum drilling performance even in unfavourable working conditions
Bad Good
Alpen 951 series drill bit features
DIN 338 RN
Grind
ALP6180100 10,0 mm 133 mm 87 mm 118°
Alpen 951 series specifications
Alpen Sprint Master drill bits
ALPEN Hss Super Drill Bit 8mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from sol..
R 126.00
Ex VAT:R 109.57
ALPEN Hss Super Drill Bit 8.5mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8,5 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from s..
R 156.00
Ex VAT:R 135.65
ALPEN Hss-eco Slot Counters ø20-25 90° Size 5
HSS-ECO SLOT COUNTERS &o/;20-25 90° SIZE 5....
HSS-ECO SLOT.COUNTERS &o/; 5-10 90° SIZE 2....
ALPEN Hss Super Drill Bit 8mm
ALPEN Hss-eco Slot Counters ø10-15 90° Size 3
HSS-ECO SLOT COUNTERS &o/;10-15 90° SIZE 3....