  • MPN: TCP25040-16
  • Weight: 0.78kg
  • Dimensions: 31.00mm x 30.50mm x 1.00mm
  • SKU: TCP25040-16
  • UPC: 6009675085781
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 250 X 40T 16MM CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 250 mm diameter blade Provides expanded cutting depth and reach for larger workpieces or sheet goods while remaining manageable on site-saws.
  • Fixed 16 mm bore Direct-fit for saws with 16 mm arbor size—no reducing bushes or adapters required.
Benefits
  • Quick setup and fewer complications: Fixed 16 mm bore means you mount and cut without fuss—especially helpful in busy site environments.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 250 mm blades and uses a 16 mm arbor before installing this blade.
Pro Tip
  • When trimming edge panels or making general cross-cuts, clamp a straight-edge guide and feed steadily. Using this Contractor Series 250 mm × 40 T blade with fixed 16 mm bore will give you straighter edges and less finishing work afterwards.
BrandTork Craft
Cat No.TCP25040-16
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter250 mm
Number of Teeth40 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size16 mm
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming and sizing on site or in the workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
Ex VAT:R 617.39
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..