  • MPN: TCP19040-30
  • Weight: 0.38kg
  • Dimensions: 243.00mm x 240.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP19040-30
  • UPC: 6009675081097
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 190 X 40T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 190mm diameter blade Offers increased cutting depth compared to standard sizes, accommodating larger stock or thicker panels.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for a 190mm blade diameter and that your arbor fits 30/20/16mm bushing combination.
BrandTork Craft
Cat No.TCP19040-30
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter190mm
Number of Teeth40T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm with 20mm & 16mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing for site or workshop use
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
R 221.00
Ex VAT:R 192.17
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
R 34.00
Ex VAT:R 29.57
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..