  • MPN: TCP40030
  • Weight: 2.63kg
  • Dimensions: 400.00mm x 400.00mm x 4.00mm
  • SKU: TCP40030
  • UPC: 6009675083350
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 400 X 30T 30/1 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 30-tooth configuration low tooth count optimised for fast ripping and aggressive throughput.
  • Tungsten carbide tipped teeth provide long-lasting sharpness and resilience under heavy use.
  • Multi-bore compatibility with spacers includes spacers for 30 mm, 25.4 mm (1″), arbors.
  • Contractor-quality construction built to withstand demanding job-site or industrial usage.
Benefits
  • Robust durability: TCT tips stand up to heavy use and maintain cutting performance longer.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Best suited for large table saws, panel saws and production machines that accept 400 mm blades.
  • Spacers included: 25.4 mm (1″), to reduce the standard 30 mm bore and match multiple arbors.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP40030
Product TypeContractor TCT circular saw blade
Blade diameter400 mm
Teeth30 T
Bore size30 mm (with 25.4 mm (1″), spacers)
KerfApprox. 4.0 mm
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), ripping profile
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection while operating saws.
  • Confirm the correct spacer ring is used and that the blade is firmly clamped between flanges.
  • Never exceed the blade’s rated maximum RPM; always follow the saw manufacturer’s guidelines.
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
R 34.00
Ex VAT:R 29.57
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
R 34.00
Ex VAT:R 29.57
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..