  • MPN: TCP31560
  • Weight: 1.44kg
  • Dimensions: 327.00mm x 327.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP31560
  • UPC: 6009515809492
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 315 X 60T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • Tungsten carbide tipped teeth increase durability and reduce sharpening frequency.
  • Multi-bore compatibility includes spacers for 30 mm, 25.4 mm (1″), 20 mm and 16 mm arbors.
  • Contractor-quality construction reliable and tough for jobsite and workshop use.
Benefits
  • Smoother cut quality: 60 teeth give a cleaner finish on trims, edges and cross-cuts.
  • Reduced blade wear: TCT design stays sharper for longer, lowering maintenance costs.
  • Flexible fit: spacers allow the blade to be used on various machine arbor sizes.
  • Better performance: ideal for general carpentry, shopfitting, DIY and workshop work.
  • Balanced design: good compromise between cutting speed and surface finish.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Compatible with most table saws, mitre saws and radial arm saws that accept 315 mm blades.
  • Best used for cross-cutting and trimming work where a moderately fine finish is desired.
  • Spacers included: 25.4 mm (1″), 20 mm and 16 mm to reduce the standard 30 mm bore.
  • Approximate packaged dimensions: 38 cm × 37 cm × 1.0 cm; approximate weight ±1.4 kg.
BrandTork Craft
Cat No.TCP31560
Product TypeContractor TCT circular saw blade
Blade diameter315 mm
Teeth60 T
Bore size30 mm (with 25.4 mm (1″), 20 mm and 16 mm spacers)
KerfApprox. 3.2 mm
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), cross-cut profile
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection during all cutting operations.
  • Isolate the saw from power before changing or adjusting the blade.
  • Ensure the correct spacer is used and the blade is clamped securely.
  • Do not exceed maximum RPM of the blade or the saw.
  • Support workpieces properly and keep hands clear of the cutting path.
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..