  • MPN: TCP31548
  • Weight: 1.50kg
  • Dimensions: 34.00mm x 33.00mm x 1.20mm
  • SKU: TCP31548
  • UPC: 6009515808365
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 315MM X 48T 30MM BORE CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 48-tooth configuration blends cutting speed and finish quality for versatile woodworking use.
  • Tungsten carbide tipped teeth maintain sharpness longer and resist wear during heavy use.
  • Contractor-quality build durable blade body suited to jobsite and workshop environments.
  • General-purpose cutting ideal for softwoods, hardwoods, plywood and chipboard.
Benefits
  • Smoother results: TCT teeth help deliver cleaner edges than low-tooth-count blades.
  • Highly compatible: use the supplied spacers to adapt the blade to different saws.
  • Better value: contractor-grade design offers dependable performance at a cost-effective price.
  • Reliable versatility: suited for framing, general carpentry, board trimming and workshop cuts.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Fits table saws, mitre saws and compatible radial arm saws that accept 315 mm blades.
  • Ideal for ripping and cross-cutting in softwood, hardwood and man-made boards.
  • Approximate packaged dimensions: 38 cm × 37 cm × 1.0 cm; approximate weight ±1.4 kg.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP31548
Product TypeContractor TCT circular saw blade
Blade diameter315 mm
Teeth48 T
Bore size30 mm
KerfApprox. 3.2 mm
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), general-purpose profile
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection when operating saws or workshop machinery.
  • Disconnect power before fitting or adjusting the blade.
  • Install the correct spacer and tighten flanges evenly to avoid vibration.
  • Do not exceed the blade’s rated RPM.
  • Support the workpiece correctly and keep hands clear of the cutting line.
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
Ex VAT:R 617.39
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..