  • MPN: TCP30060
  • Weight: 1.32kg
  • Dimensions: 36.50mm x 35.50mm x 1.00mm
  • SKU: TCP30060
  • UPC: 6009675081158
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 300 X 60T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 300mm diameter, 60T configuration provides a smooth cross-cutting action with a neat finish in most wood and board materials.
  • Multi-bore design with spacers supplied with spacers for 30mm, 25.4mm (1'), 20mm and 16mm arbors for maximum saw compatibility.
Benefits
  • One blade, many saws: included spacers let you use the same blade on different machines with 30mm, 25.4mm, 20mm or 16mm arbors.
Extra Information
  • Ideal for use on table saws, mitre saws and certain radial arm saws that accept 300mm blades.
  • Spacers included: 30mm (standard bore), 25.4mm (1'), 20mm and 16mm to match common arbor sizes.
BrandTork Craft
Cat No.TCP30060
Product TypeContractor TCT circular saw blade
Blade diameter300mm
Teeth60T
Bore size30mm (with 25.4mm (1'), 20mm and 16mm spacers)
KerfApproximately 3.2mm
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), general purpose cross-cut profile
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection when using any circular saw or power tool.
  • Always disconnect the saw from the power source before changing or adjusting the blade.
  • Only use the blade at or below the maximum speed rating of the saw and the blade.
  • Support the workpiece properly and keep hands clear of the cutting line at all times.
R 1,303.00
Ex VAT:R 1,133.04
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....
R 2,069.00
Ex VAT:R 1,799.13
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..