  • MPN: TCP30024
  • Weight: 1.27kg
  • Dimensions: 320.00mm x 330.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP30024
  • UPC: 6009675081134
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 300 X 24T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 300mm diameter with 24 TCT teeth for fast, powerful ripping and general construction cuts in wood and board materials.
  • 30mm bore with spacers for 1', 20mm & 16mm allowing one blade to fit a wide variety of circular, mitre and table saws.
  • Contractor quality range giving a robust, hardworking blade suitable for everyday site use.
  • Suitable for circular, mitre and table saws where a 300mm x 24T blade is recommended by the manufacturer.
Benefits
  • One blade for multiple saws: Supplied spacers for 1', 20mm and 16mm arbors mean you can move the same blade between different machines, reducing the number of blades you need to keep in stock.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Use on saws that are rated for 300mm blades and ensure the machine speed does not exceed the blade’s maximum RPM rating.
  • Supplied with spacers to adapt the 30mm bore to 1', 20mm or 16mm, giving excellent flexibility across different saws in your workshop or on site.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP30024
Product TypeTCT circular saw blade – Contractor range
Blade Diameter300mm
Number of Teeth24T
Bore Size30mm (with spacers for 1", 20mm & 16mm)
Blade MaterialTungsten carbide-tipped teeth on hardened steel plate
Recommended UseGeneral ripping and rough cross-cutting in wood and construction timber
Safety
  • Always disconnect the saw from power before changing or adjusting the blade.
  • Confirm that the saw’s maximum speed does not exceed the maximum RPM rating of the blade.
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 18T High-Performance Circular Saw Blade Designed for efficient and fast saw..
R 287.00
Ex VAT:R 249.57
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 12T Precision and Performance: The Ultimate Saw Blade Designed for demandin..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..