  • MPN: TCP26040-30
  • Weight: 0.87kg
  • Dimensions: 32.00mm x 31.50mm x 1.00mm
  • SKU: TCP26040-30
  • UPC: 6009515809850
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 260 X 40T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 260 mm diameter blade Offers greater cutting depth and capacity for larger panels or stock while remaining practical for site or workshop use.
  • Multi-bore fitment (30/25.4/20/16 mm) Includes spacers for 1 inch (25.4 mm), 20 mm and 16 mm arbors—one blade fits multiple saws and reduces tool-change headaches.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 260 mm diameter blades and that your arbor/bore size matches one of the included options (30 mm or with spacers 1″/25.4 mm, 20 mm, 16 mm) before mounting.
Pro Tip
  • When performing long sheet-cuts or larger board runs, clamp a straight-edge guide and feed at a steady, moderate speed. Using this Contractor Series 260 mm × 40 T blade with its multi-bore fitment will help you achieve straighter edges and less sanding or cleanup afterwards.
BrandTork Craft
Cat No.TCP26040-30
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter260 mm
Number of Teeth40 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30 mm main bore with included reducing spacers for 25.4 mm (1 inch), 20 mm & 16 mm
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming and sizing in site or workshop
Safety
R 710.00
Ex VAT:R 617.39
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..