  • MPN: TCP25080
  • Weight: 0.84kg
  • Dimensions: 308.00mm x 305.00mm x 1.00mm
  • SKU: TCP25080
  • UPC: 6009675081813
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 250 X 80T ATB 30/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 250 mm diameter blade Provides deep cutting capacity for larger sheet goods, board stock and finishing applications.
  • Multi-bore fitment (30/25.4/20/16 mm) Includes spacers for 1″ (25.4 mm), 20 mm and 16 mm arbors — enhancing tool-fleet flexibility and reducing inventory complexity.
Benefits
  • Wide saw compatibility: With the included spacer kit (1″, 20 mm, 16 mm) plus the factory 30 mm bore, you can fit this blade on a broad range of saws — efficient inventory management.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 250 mm blade diameter and that the selected arbor size matches the included spacer options (30 mm, 25.4 mm / 1″, 20 mm or 16 mm) before installation.
BrandTork Craft
Cat No.TCP25080
Product TypeContractor Series ATB TCT circular saw blade
Blade Diameter250 mm
Number of Teeth80 T (alternating bevel, carbide-tipped)
Bore Size30 mm main bore with reducing spacers for 25.4 mm (1″), 20 mm & 16 mm
Recommended MaterialsLaminates, veneered panels, MDF, board goods, joinery materials
Safety
R 1,303.00
Ex VAT:R 1,133.04
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....