  • MPN: TCP25040
  • Weight: 0.83kg
  • Dimensions: 31.00mm x 30.50mm x 1.00mm
  • SKU: TCP25040
  • UPC: 6009675084418
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 250 X 40T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 250 mm diameter blade Provides greater cutting depth for larger stock or sheet goods while still manageable on site-saws.
  • Multi-bore fitment (30/25.4/20/16 mm) Includes spacers for 25.4 mm (1 inch), 20 mm and 16 mm arbour sizes—versatility in mounting across saws.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 250 mm blade diameter and that the arbor/bore size matches one of the 30 mm or included spacers (1”, 20 mm, 16 mm) before use.
Pro Tip
  • When cutting large sheet goods on site, clamp a straight-edge guide, start with a shallow scoring pass then complete the full-depth cut. With your Contractor Series 250 mm × 40 T blade and included spacer set, you’ll get straighter edges and less trimming or finishing later.
BrandTork Craft
Cat No.TCP25040
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter250 mm
Number of Teeth40 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30 mm main bore with reducing spacers for 25.4 mm (1”), 20 mm & 16 mm
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming and sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Ex VAT:R 617.39
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..