  • MPN: TCP18060-30
  • Weight: 0.35kg
  • Dimensions: 242.00mm x 40.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP18060-30
  • UPC: 6009515823412
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 180 X 60T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 180mm diameter blade Offers generous cutting depth while remaining practical for many site circular saws.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 180mm blades and check that the bore size and maximum RPM match your saw’s specification before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP18060-30
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter180mm
Number of Teeth60T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm / 20mm / 16mm
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
R 1,303.00
Ex VAT:R 1,133.04
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....
R 2,069.00
Ex VAT:R 1,799.13
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..