  • MPN: TCP18040
  • Weight: 0.35kg
  • Dimensions: 242.00mm x 40.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP18040
  • UPC: 6009515823382
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 180 X 40T 20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 180mm diameter blade Provides deeper cutting reach while maintaining manoeuvrability on job-site saws.
  • 20/16mm bore configuration Standard 20mm bore supplied with 16mm reducing bush for broader circular saw compatibility.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 180mm blades and matches bore size and maximum RPM before use.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP18040
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter180mm
Number of Teeth40T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size20mm bore with 16mm reducing bush
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood and board panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming and sizing on site or in workshop
Safety
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Ex VAT:R 55.65
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..