  • MPN: TCNF25448
  • Weight: 0.87kg
  • Dimensions: 285.00mm x 270.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCNF25448
  • UPC: 6009675088225
For 20 or more items, click to quote
BLADE TCT NOISE FREE 254X48T 30/1/20/16
Write a review
Bad Good
Features
  • TCT carbide-tipped teeth for long life and high durability in workshop use.
  • 48-tooth count balances speed and smoothness — ideal for finishing cuts and sheet materials.
  • Dual bore options 30 / 20 / 16 mm ensure compatibility with a wide range of saw arbors and reducers.
  • 254 mm diameter fits many standard saws (around 10″ class) offering good reach and versatility.
Benefits
Extra Information
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCNF25448
Product TypeBlade TCT Noise Free 254 × 48T
Diameter254 mm
Number of Teeth48T
Bore / Arbor30 / 20 / 16 mm
ApplicationLow-noise cutting of wood, sheet goods and composite materials
ConstructionTCT – tungsten carbide tipped
Safety
R 710.00
Ex VAT:R 617.39
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
R 1,906.00
Ex VAT:R 1,657.39
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..