  • MPN: TCPR19024-30
  • Weight: 0.39kg
  • Dimensions: 290.00mm x 230.00mm x 5.00mm
  • SKU: TCPR19024-30
  • UPC: 6009515819989
For 20 or more items, click to quote
BLADE TCT 190 X 24T 30/20/16 ATB POSITIVE PROFESIONAL INDUSTRIAL
Features
  • 190 mm TCT circular saw blade sized for larger handheld saws and job-site mitre saws needing high capacity.
  • 30/20/16 mm bore size fits saws with 30 mm arbor or 20/16 mm via reducing rings—adds flexibility.
BrandTork Craft
Cat No.TCPR19024-30
Product TypeTCT circular saw blade — rip/general wood cutting
Diameter190 mm
Tooth Count24T
Bore Size30 mm (with reducing rings for 20 mm and 16 mm)
Tooth ConfigurationATB (Alternate Top Bevel), positive hook
Safety
  • Wear appropriate eye, ear and dust protection when cutting.
  • Disconnect the saw from power before fitting, adjusting or removing the blade.
R 64.00
Ex VAT:R 55.65
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
R 64.00
Ex VAT:R 55.65
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..