  • MPN: ABR02180-10
  • Weight: 0.27kg
  • Dimensions: 220.00mm x 180.00mm x 50.00mm
  • SKU: ABR02180-10
  • UPC: 6009515826871
For 30 or more items, click to quote
Emery cloth
Emery cloth
SIZE: 50mm width, 10m length
GRIT: P180
Write a review
Bad Good
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
YouTube How to use emery cloth for plumbing projects:
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....