  • MPN: ABR01180-10
  • Weight: 0.15kg
  • Dimensions: 220.00mm x 180.00mm x 25.00mm
  • SKU: ABR01180-10
  • UPC: 6009515826796
For 30 or more items, click to quote
Emery cloth
Emery cloth
SIZE: 25mm width, 10m length
GRIT: P180
Write a review
Bad Good
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
YouTube How to use emery cloth for plumbing projects:
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..