  • MPN: TCCW20115-6
  • Weight: 0.30kg
  • Dimensions: 198.00mm x 157.00mm x 22.00mm
  • SKU: TCCW20115-6
  • UPC: 6009515906894
Cold Pressed Economy Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: 115mm
Arbor: 22.23mm
Max RPM: 13 300
Segment Configuration: Single Row
Classification: Yellow (Standard)
This 115mm single-row diamond cup wheel, with a 22.23mm bore, is a cost-effective and efficient tool for a range of grinding applications. Its cold-pressed manufacturing process ensures durability, while the single-row diamond segments provide a fast and aggressive grinding action. This design is particularly effective for heavy stock removal on concrete, masonry, and other similar materials, making it ideal for tasks like leveling uneven surfaces, smoothing out bumps, and removing old coatings. It's a great choice for professionals and DIY users looking for an affordable yet high-performing grinding wheel for preparing surfaces and tackling demanding jobs with a standard angle grinder.
View the Specification sheet:
Fitment and Assembly
  • Adjust the angle grinder safety guard to allow for maximum operator protection.
  • Tighten the guard hex screw securely, using the provided hex wrench to fasten.
  • For a 22.23mm, press & hold down the spindle lock of the angle grinder, loosen and remove the outer (top) flange nut. Position the diamond cup wheel over the M14 spindle ensuring the inner (bottom) flange nut remains intact. Screw back the outer (top) flange and use an pin wrench to tighten the outer (top) flange.
Description Specification
Packaging Type Clamp shell blister
Material Body: 65MN Steel
Segments: Diamond Segments
Cup Diameter 115mm
Cup body thickness 2.8mm
Segment height 4.0mm
Segment width 7mm
Segment length 32mm
Bond Type Cold Pressed
Max RPM 13 300
Recommended accessories/tools 115/125mm Angle Grinder
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty Consumable product excluded from warranty unless confirmed production error.
Content 1 x Diamond cup wheel
Bulk
Inner Box
Qty (box/pack) 25
Outer Box
Qty (box/pack) 50
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: &O/;22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Laser Welded, Double Row The cup grinding whe..
R 428.00
Ex VAT:R 372.17
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Arbor: M14 MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Double Row The cup grinding wheel is u..
R 456.00
Ex VAT:R 396.52
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: 22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Turbo The cup grinding wheel is use..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: &O/;22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Double Row The cup grinding whe..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;100mm Bore: 22.23mm MAX RPM: 15 300 Type: Cold Pressed, Turbo Segment The cup grinding whee..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Arbor: M14 MAX RPM: 13 300 Type: Laser Welded, Double Row The cup grinding wheel is u..
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....