  • MPN: TCW CR10014-2B
  • Weight: 0.50kg
  • Dimensions: 150.00mm x 100.00mm x 100.00mm
  • SKU: TCW CR10014-2B
  • UPC: 6009515866990
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Wire Cup Brush Crimped
Width: 100 mm
Thread Size: 14 mm
Application:
  • Direct mounting on angle grinders
  • For light and medium brushing
  • Can be used on flat or irregular surfaces
  • Bevel buffing of copper, brass and bronze
  • Easy to handle due to its flexible wires
  • USed to finish different types of metals
  • Removes flaking paint, rust, scratches, dirt and small imperfections
  • Can also be used on concrete, metal, stone & wood surfaces
  • Can also be used to clean and polish surfaces
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
Write a review
Bad Good
Specifications
Description Specifications
Width 100 mm
Thread Size 14 mm
TorkCraft - Wire Cup Brush Crimped Width: 100 mm Thread Size: 14 mm Application: The Tork Craft TCW CR are cup shaped brushing to..
R 140.00
Ex VAT:R 121.74
R 125.00
Ex VAT:R 108.70
TorkCraft - Wire Cup Brush Crimped Width: 125 mm Thread Size: 14 mm Application: The Tork Craft TCW CR are cup shaped brushing to..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..