  • MPN: TCFD115-80-5
  • Weight: 0.36kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 40.00mm
  • SKU: TCFD115-80-5
  • UPC: 6009515870089
For 30 or more items, click to quote
FLAP SANDING DISC 115MM 80GRIT 4+1 FREE A/O
Write a review
Bad Good
Features
  • 115 mm diameter — compatible with standard angle grinders and finishing machines.
  • Value pack format: 4 discs plus 1 free — cost-efficient for trade and on-site use.
Benefits
  • Trade-grade build: Designed for repeated use; value pack supports site-usage levels.
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Extra Information
  • Ensure correct mounting on a 22.23 mm arbor machine and check your grinder’s maximum RPM does not exceed this disc’s rating.
Pro Tip
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCFD115-80-5
Disc Diameter115 mm
Abrasive Grit80 G (Aluminium Oxide)
Pack Quantity5 discs (4 paid + 1 free)
Arbor Bore22.23 mm
Use TypeSurface Preparation / Finish-Blending
Safety
  • Ensure guard is properly installed and machine RPM is below the disc’s maximum rating.
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..