  • MPN: TCFD115-60-5
  • Weight: 0.36kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 42.00mm
  • SKU: TCFD115-60-5
  • UPC: 6009515870072
For 30 or more items, click to quote
FLAP SANDING DISC 115MM 60GRIT 4+1 FREE A/O
Write a review
Bad Good
Features
  • 115 mm diameter — compatible with many angle grinder and handheld finishing machines.
  • Value pack format (4 + 1 free) — cost-effective for frequent use.
Benefits
  • Trade-friendly build: Durably constructed for repeated use in demanding environments.
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Extra Information
  • Mount on a correct 22.23 mm-arbor angle grinder and ensure machine rpm is within disc rating before use.
Pro Tip
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCFD115-60-5
Disc Diameter115 mm
Abrasive Grit60 G (Aluminium Oxide)
Pack Quantity5 discs (4 paid + 1 free)
Arbor Bore22.23 mm
Use TypeBlending / Surface Preparation / Finishing
Safety
  • Ensure guard is installed and machine rpm does not exceed disc rating.
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..