  • MPN: ABR961000
  • Weight: 0.52kg
  • Dimensions: 285.00mm x 230.00mm x 10.00mm
  • SKU: ABR961000
  • UPC: 6009515821548
For 20 or more items, click to quote
Waterproof paper automotive
Premium waterproof sand paper.
SIZE: 230mm x 280mm
GRIT: P1000
ABRASIVE: Silicon carbide
BACKING: Latex
Application:
These sand paper sanding sheets are made with silicon carbide abrasives for use on:
  • Paint and lacquers
  • Body fillers
  • Glass
  • Metal
  • Plastic
  • Stone
Write a review
Bad Good
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Hand sandingChoice
Waterproof paper automotive Premium waterproof sand paper. SIZE: 230mm x 280mm GRIT: P220 ABRASIVE: Silicon carbide BACKING: Latex..
R 409.00
Ex VAT:R 355.65
Waterproof paper automotive Premium waterproof sand paper. SIZE: 230mm x 280mm GRIT: P60 ABRASIVE: Silicon carbide BACKING: Latex ..
R 409.00
Ex VAT:R 355.65
Waterproof paper automotive Premium waterproof sand paper. SIZE: 230mm x 280mm GRIT: P100 ABRASIVE: Silicon carbide BACKING: Latex..
Waterproof paper automotive Premium waterproof sand paper. SIZE: 230mm x 280mm GRIT: P150 ABRASIVE: Silicon carbide BACKING: Latex..
Waterproof paper automotive Premium waterproof sand paper. SIZE: 230mm x 280mm GRIT: P180 ABRASIVE: Silicon carbide BACKING: Latex..
Waterproof paper automotive Premium waterproof sand paper. SIZE: 230mm x 280mm GRIT: P80 ABRASIVE: Silicon carbide BACKING: Latex ..