  • MPN: CAGLI211156
  • Weight: 1.92kg
  • Dimensions: 33.00cm x 12.40cm x 10.70cm
  • SKU: CAGLI211156
  • UPC: 6976051784326
20V Lithium-Ion angle grinder
Features and Benefits
Brushless motor
Voltage: 20V
No-load speed: 3 000/8 000/min
Disc diameter: 115 mm
Spindle thread: M14
Safety trigger switch
Battery and charger sold separately
Not included:
Disc
Write a review
Bad Good
20V PS+ C/L GRINDER 115MM BRUSHLESS....
R 1,254.00
Ex VAT:R 1,090.43
20V Lithium-Ion angle grinder Features and Benefits Brushless Motor Voltage: 20V Max input power: 1 000W No-load speed: 3 000/6 000/9 000 rpm Di..
R 997.00
Ex VAT:R 866.96
20V PS+ C/L GRINDER 115MM B/L KIT....
Lithium-ion cordless angle grinder Features and Benefits Brushless Motor Voltage: 20V No-load speed: 3 000/9 000 rpm Disc diameter: 115 mm Spind..
20V Lithium-Ion angle grinder Features and Benefits Brushless Motor Voltage: 20V Max input power: 1 200W No-load speed: 3 000/6 000/9 000 rpm Di..