  • MPN: TCTQA12200
  • Weight: 0.36kg
  • Dimensions: 182.00mm x 118.00mm x 55.00mm
  • SKU: TCTQA12200
  • UPC: 6009515900489
For 3 or more items, click to quote
Digital Torque Gauge
Minimum Torque: 6.0Nm
Maximum Torque: 200Nm
Application:
  • DIY
  • Construction
  • Maintenance
  • Automotive
  • To measure torque applied to an object.
Write a review
Bad Good
Features
  • Acoustic and visual alarm provides accuracy and safety during use.
  • Backlight function for visibility in low-light conditions.
  • Multi-mode operation: real-time, track, peak mode, preset mode
  • Operates on 2 x AAA batteries.
  • Automatic shutdown after 2 minutes of inactivity to save battery power.
  • Has data storage
  • Units of operation: Kgf.cm / Nm / lbf.ft / lbf.in
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Instruction manual:
View the Instruction manual:
Description Specification
Packaging Type Hanging colour box
Material Body: Plastic
Drive end: Steel
Package Dimensions 181(L) x 117(H) x 56(W)mm
Package Weight 352g
Tool Dimensions 76(L) x 49(H) x 49(W)mm
Tool Weight 170g
Maximum operating range 10.0 - 340Nm
Minimum graduation range 0.1Nm
Square drive 1/2"M x 1/2"F
Torque accuracy 2% clockwise, 2.5% anti-clockwise
Contents 1 x Digital torque gauge
1 x 1/2"F - 3/8"M socket
1 x 1/2"F - 1/4"M Socket
1 x PH0 screwdriver
Ex VAT:R 4,425.22
TORK CRAFT Digital Torque Wrench 1/4\' X 1.5 -30nm 2% Acc. 0.01 Res. 36 X Gear
Out Of Stock
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....