  • MPN: TCP23060AL
  • Weight: 0.71kg
  • Dimensions: 282.00mm x 280.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP23060AL
  • UPC: 6009675081882
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR ALUM 230 X 60 30-16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 230 mm diameter blade Provides cutting depth suitable for sheet material, extrusions and larger work-pieces.
Benefits
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 230 mm diameter blades and that the arbor size matches one of the 30, 20 or 16 mm options before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP23060AL
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade for aluminium
Blade Diameter230 mm
Number of Teeth60 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30/20/16 mm (reducing bushes included)
Recommended MaterialsAluminium sheets, extrusions, light non-ferrous metals
Typical ApplicationsAluminium joinery, light-metal framing, trim work and non-ferrous fabrication
Safety
  • Disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
R 2,113.00
Ex VAT:R 1,837.39
TORK CRAFT Blade Tct Euro Tip Alum 230 X 60 30-16mm Profesional
-60 %
BLADE TCT EURO TIP ALUM 230 X 60 30-16MM PROFESIONAL....
R 380.94 R 952.00
Ex VAT:R 331.25
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 47.00
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..