  • MPN: TCP19024
  • Weight: 0.37kg
  • Dimensions: 243.00mm x 240.00mm x 7.00mm
  • SKU: TCP19024
  • UPC: 6009675081776
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 190 X 24T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 190 mm diameter blade Gives enhanced cutting depth, suitable for larger site saws or thicker stock.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 190 mm blades and that the arbor size and maximum RPM match before use.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP19024
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter190 mm
Number of Teeth24T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm bore with 20mm & 16mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
Ex VAT:R 55.65
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..