  • MPN: TCDB70230-1
  • Weight: 0.62kg
  • Dimensions: 252.00mm x 270.00mm x 2.00mm
  • SKU: TCDB70230-1
  • UPC: 6009515858773
For 20 or more items, click to quote
Professional Series Diamond blade 230mm
INDUSTRIAL
For cutting ferrous and non-ferrous metals
Write a review
Bad Good
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Diamond blade TYPE: Laser weld and industrial segmented. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Marble, granite, concre..
R 876.00
Ex VAT:R 761.74
Diamond blade TYPE: Laser weld and industrial segmented. DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,000 USE: Marble, granite, concr..
R 376.00
Ex VAT:R 326.96
Diamond blade TYPE: Brazed and segmented DIAMETER: &o/;350mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 3280 USE: Asphalt What is a diamond blade? A diam..
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,000 USE: Marble, granite, concrete, masonry..
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;300mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 6,400 USE: Brick, concrete, cement block, grani..
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Brick, concrete, cement block, gran..