  • MPN: TCD18024
  • Weight: 0.29kg
  • Dimensions: 225.00mm x 210.00mm x 3.00mm
  • SKU: TCD18024
  • UPC: 6009675081011
For 30 or more items, click to quote
BLADE TCT 180 X 24T 30/20/16 GENERAL PURPOSE RIP
Write a review
Bad Good
Features
  • 180 mm diameter — suitable for larger circular saws, bench saws and ripping machines.
Benefits
  • Long life: Carbide tips maintain sharpness and reduce downtime from blade changes.
Extra Information
  • Always match your machine’s arbor size to one of the bore options (30 mm, 20 mm or 16 mm) or use the correct adaptor to ensure safe operation.
Pro Tip
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCD18024
Product TypeTCT Saw Blade – General Purpose Rip
Diameter180 mm
Tooth Count24 T
Bore Size30 / 20 / 16 mm