  • MPN: TC672140
  • Weight: 0.60kg
  • Dimensions: 140.00mm x 50.00mm x 50.00mm
  • SKU: TC672140
  • UPC: 6009515900526
For 30 or more items, click to quote
Ratchet Stubby
Length: 140mm
Ratchet Gears: 72 Tooth
Square drive: 1/2"
Application:
  • To loosen and tighten bolts and nuts.
  • Manufacturing
  • Automotive
  • Construction
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features
  • Knurled handle for non-slip design.
  • Compact design suitable in tight spaces.
  • Durable, rust resistant construction.
  • Quick release socket button.
  • Dual direction lever.
  • Ball detent for accessory retention.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
FAQ
1. Can stubby ratchets be used with regular sockets?
2. What are the advantages of using a stubby ratchet?
3. How do stubby ratchets compare to regular ratchets?
4. Are there different sizes of stubby ratchets?
  • Yes, just as regular ratchets, stubby ratchet also come in various sizes.
Description Specification
Packaging Type Plastic hang tag
Material Body: Chrome vanadium (Cr-V)
Square drive 1/2"
Ratchet gears 72 tooth
Length 140mm
Ex VAT:R 1,272.17
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....