  • MPN: TC592120
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 200.00mm x 70.00mm x 20.00mm
  • SKU: TC592120
  • UPC: 6009515854577
For 30 or more items, click to quote
PLIER MINI LONG NOSE 120MM MICRO
Features
  • Compact size which make it easy to use in precision work.
  • Flat gripping jaws for holding flat objects.
  • Cutting edges for snipping small and soft materials.
  • Narrow jaw design in order to use in tight spaces and handle delicate work.
  • Handles are made of rubber which assist for comfort during use.
  • Light weight can be carried around easily.
View the Leaflet:
Note
  • Always inspect the pliers before use.
  • Do not use on live wires.
  • Do not cut hardened steel wires.
  • Always cut at right angles.
Description Specification
Packaging Type Hanging card
Sales Unit Each
Package Dimensions 191mm(L) x 74mm(W) x 18mm(H)
Package Weight 83g
Tool Dimensions 122mm(L) x 74mm(W) x 17mm(H)
Tool Weight 75g
Material Jaws - C45 steel
Handles - Plastic and rubber
Jaw length 18mm
Maximum jaw opening capacity 16mm