  • MPN: TC530160
  • Weight: 0.23kg
  • Dimensions: 230.00mm x 71.00mm x 27.00mm
  • SKU: TC530160
  • UPC: 6009515854317
For 30 or more items, click to quote
High Leverage CrV Industrial Combination Pliers
Length: 160mm
Jaw Length: 37mm
Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm
Application:
  • Bending and cutting metal wire and electrical cable
  • Construction
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Designed for one-hand operation.
  • High Leverage.
  • Comfortable rubber grip with molded hand supports.
  • Gripping serrations for flat and round material.
  • Hardened cutting edges.
  • Cutting edges for soft and hard wire.
  • Cutting edges for thicker cables.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Material Chrome Vanadium Steel
Jaws: 60 (CrV)
Handle: Plastic & Rubber
Package Dimensions 205(L) x 25(H) x 70mm(W)
Package Weight 245g
Tool Dimensions 165(L) x 25(H) x 52mm(W)
Tool Weight 235g
Length 160mm
Jaw Length 37mm
Compination Pliers Features and Benefits Size: 6"/160 mm Stand high pressure: 1 000 V Black finish and polish. Insulated handle. Packed by ½ dou..
R 201.00
Ex VAT:R 174.78
Combination Plier Features and Benefits Size: 6"/160 mm Energy saving 30% than normal pliers Material: Cr-V Surface treatment: Black finish and p..
R 147.00
Ex VAT:R 127.83
Combination Plier Features and Benefits Size: 6"/160 mm Polish and anti-rust oil. Two colour handle. Packed by sliding card.....
Combination Pliers Length: 160mm Jaw Length: 35mm Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm Combination pliers are versatile hand too..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..