  • MPN: AB22300B
  • Weight: 0.35kg
  • Dimensions: 300.00mm x 20.00mm x 20.00mm
  • SKU: AB22300B
  • UPC: 6009515809454
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Auger Bit
Diameter: 22 mm
Length: 300 mm
Application:
  • For boring in all types of wood
  • Sharp screw tip for precision drilling
  • Drills clean, accurate holes.
  • Screw tip guides/draws bit through material easily
  • Wide flute allows for effective chip removal allowing deep drilling
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
Write a review
Bad Good
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 10.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
R 227.00
Ex VAT:R 197.39
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 12.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
R 239.00
Ex VAT:R 207.83
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 14.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 13.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 8.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handle..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 16.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..