  • MPN: HICK1801
  • Weight: 0.11kg
  • Dimensions: 29.00cm x 9.50cm x 2.00cm
  • SKU: HICK1801
  • UPC: 6941640150219
For 30 or more items, click to quote
Insulated Cable Knife 1000V VDE/GS certification Size: 50 x 180 mm
Features and Benefits
Manufactured according to EN60900 standard for electrical safety. Stainless steel Blade for durability and corrosion resistance. Packed by blister card. VDE/GS certification ensures safety for working with electrical components up to 1000V. Essential tool for safe cable stripping and cutting during electrical work.
Ex VAT:R 215.65
TorkCraft - 5 in 1 Survival Knife Outdoor | Gardening | Emergency | Survival Application: The TorkCraft 5 in 1 Tacti..
KNIFE FOLDABLE UTILITY RED WITH G10 MATERIAL HANDLE AND BELT CLIP....
TORK CRAFT Multitool Silver Mini With Led Light With Nylon Pouch In Blister
Out Of Stock
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 10 A Max pressure: 140 PSI/10 Bar Max air flow: 35 L/min Integrated work light...